MA500200 Long Nose Pliers – Cutting Stripping and Twisting Building Wire
https://www.marveltools.com.au/
https://www.marveltools.com.au/pliers/long-nose-pliers.html
Marvel – MA500200 Long Nose Pliers
- Long nose pliers with side cutters
- Used for wiring, assembly and repair work
- Made from drop forged chrome vanadium steel
- Long serrated inside jaws
- Fully heat treated bevelled side cutting pliers
- Black baked finish with polished jaws
•Length: 200mm
•Weight: 260g
•Grip: Dipped Vinyl
•Head: Drop-Forged Carbon Steel
Cutting Capacity: •Up to 2.6mm² Copper Wire
•Up to 1.6mm² Steel Wire